TEMİZ TEKNOLOJİ İŞ FİKİRLERİ

“Temiz Teknoloji” İş Fikirleri Destek Programı GCIP 2017 Başladı

 

Enerji ve Çevre” temalı Girişimcilik Hızlandırma Programı-GCIP Sürdürülebilir bir dünya için temiz teknoloji fikirlerinizle değişime katkınız olsun sloganı ile BİTAK, Birleşmiş Milletler Sınai Kalkınma Teşkilatı (UNIDO) ve Küresel Çevre Fonu (GEF) 2017 yılına başlıyor.

 

GCIP Türkiye, kamu ve özel sektör destekli yürütülmekte olan çok sayıda girişimcilik programı içinde 2014 yılından bugüne oluşturduğu çeşitli iş birlikleri ve girişimcilik ekosistemine yaptığı katkılarla öne çıkmaktadır. Ortakları arasında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, KOSGEB ve TTGVnin yer aldığı GCIP Türkiye’nin en kapsamlı temiz teknolojiler platformudur.

 

TEYDEB ev sahipliği yaptığı programda Yenilenebilir Enerji, Enerji Verimliliği, Atık Yönetimi”, “Su Verimliliği ve Yeşil Binalar "Ulaşım ve “İleri Malzemeler kategorileri bulunmaktadır. Bu kategorilerde faaliyet gösteren tüm KOBİ’lerin yanında, bu alanda yeni bir fikri olan, bir ürün geliştirmeye çalışan ve/veya geliştirdiği ürünü pazara ulaştırmaya çalışan tüm girişimciler, öğrenciler, araştırmacılar ve akademisyenler başvurabiliyorlar.

 

Başvurular 15 Mart- 10 Mayıs 2017 tarihleri arasında yapılacak olup TÜBİTAK’ın ev sahipliği ve liderliğiyle organize edilen panellerde projeler akademisyen, iş dünyası temsilcisi, yatırımcı ve seri girişimcilerden oluşan uzmanlar tarafından değerlendirilecek, programa devam etmeye uygun bulunan projeler seçilecek ve yarı finalistler 19 Mayıs 2017 tarihinde ilan edilecek.

 

Program sonunda birinci seçilen takım 50.000 TL olan Ulusal Birincilik Ödülü’nü, ikinci seçilen takım 25.000 TL İkincilik Ödülü’nü ve üçüncü seçilen takım 15.000 TL Üçüncülük Ödülü’nü almaya ve Silikon Vadisi’nde senede bir kez gerçekleşen Global Forumda ülkemizi projeleri ile temsil etmeye hak kazanıyorlar.

 

Bunların dışında başarılı takımlara Bakanlık Özel Ödülü, Kadın Girişimci Ödülü, Halkın Seçimi Ödülü, Yılın Genç Girişimcisi Ödülü, Sürdürülebilirlik ve Başarılı Mezun Ödülü gibi ödüller sunuluyor.