L’Oréal Türkiye Genç Bilim Kadınlarına Destek Bursu

Uluslararası programın bir uzantısı olan ve 2003 yılında başlayan L’Oréal Türkiye “Genç Bilim Kadınlarına Destek Bursları” 2014 yılı dahil olmak üzere Türkiye’de 70 genç bilim kadının araştırmasına burs vererek katkıda bulundu. Dünyada 16 yılda 110 ülkeden yaklaşık 2000 bilim kadını Burs Programından yararlanma imkanına sahip oldu. 

Ulusal program, genç Türk  kadın araştırmacıları desteklemek, araştırmaları teşvik etmek ve Türkiye’de bilimsel araştırmaların gelişmesine katkıda bulunmak için hazırlanmıştır.

2013 yılından itibaren UNESCO Türkiye Milli Komisyonu tarafından desteklenen bu program; Yaşam Bilimi (Moleküler Genetik, Biyoloji,  Biyokimya, Biyofizik, Biyoteknoloji, Farmakoloji ve Fizyoloji dahil) ve Malzeme Bilimi’ne (Taneli Malzemeler, Polimerler, Camlar ve Seramikler, Kompozitler, Biyomalzemeler, Nano-Malzemeler, Özel Tasarlanmış Yüzeyler, Fotonik Kristaller; Yoğun Madde Fiziği ve İstatistiksel Fizik) evrensel düzeyde katkıda bulunacak, iyi planlanmış, bilime yenilik getiren, özgün ve seçkin çalışmaları desteklemektedir.

2015 programında,  doktora sonrası seviyedeki seçilecek 6 araştırmacının her birine 15,000 Amerikan Doları değerinde bir yıllık burs verilecektir.