HERKES İÇİN KÜTÜPHANE PROJESİ

HERKES İÇİN KÜTÜPHANE PROJESİ LANSMAN TOPLANTISI


Hacettepe Üniversitesi ve Hacettepe Teknoloji Transfer Merkezi yönetimlerinin ev sahipliğinde gerçekleşen, Türkiye’deki yerel yönetimlere bağlı kütüphanelerin toplumsal dönüşümde daha etkin yer almalarını amaçlayan Herkes İçin Kütüphane Projesi’nin lansman toplantısı 26-27 Mayıs 2016 tarihlerinde Antalya’da yapıldı.


200’den fazla kişinin katıldığı programa; belediye başkanları, belediye kütüphanesi temsilcileri, Türk Kütüphaneciler Derneği yönetimi, yurtdışı kurumların temsilcileri ve basın mensupları katıldı. Proje internet sitesi üzerinden canlı olarak yayınlanan etkinlik, 500’den fazla ziyaretçi tarafından da izlendi.


Sosyal İnovasyon Projesi


Hacettepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Hacettepe Teknoloji Transfer Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr.Vural Gökmen açılış konuşmasında; Hacettepe Üniversitesi'nin Bill ve Melinda Gates Vakfı tarafından yürütülen Küresel Kütüphaneler Girişimi’nin, proje yürütücüsü olarak resmi bir ortaklık kurduğu ilk ve tek yükseköğretim kurumu olmasının önemine değindi. Hacettepe Üniversitesi olarak projeye olan bağlılıklarından ve kurumsal olarak duydukları sahiplik duygusundan bahsederek, projenin bir sosyal inovasyon projesi olduğunu vurguladı.


Prestij Projesi


Profesör Gökmen konuşmasında Hacettepe Teknoloji Transfer Merkezi'nin, Herkes İçin Kütüphane Projesi'yle nasıl fark yarattığını şu cümlelerle açıkladı:


'' Teknoloji Transfer Merkezimiz tıptan madenciliğe, bilişimden elektroniğe çok geniş bir yelpazedeki sektörlere ilişkin yüzlerce projeye ev sahipliği yapmaktadır. Tabii ki bu projelerin her biri ülkemizin teknolojik ilerlemesi ve ekonomik kalkınması açısından son derece kıymetli ve önemlidir. Ancak ülkemizdeki diğer bazı tanınmış üniversitelerin teknoloji geliştirme bölgelerinde de benzer projelerin yürütüldüğü düşünülecek olursa, “Herkes için Kütüphane” Projesi gibi bir projenin ev sahipliğini yapıyor olmanın bizim için önemini ve özelliğini anlatmam daha kolay olacaktır. Diğer bir deyişle, bu proje Hacettepe Teknokent Teknoloji Transfer Merkezi’ni aynı gruplama içerisinde bulunan diğer birçok kurumdan farklı kılan son derece özel bir “prestij projesi”dir. ''


Cumhuriyet Tarihinde Bir İlk


Toplantıya bir video mesajıyla katılan Bill ve Melinda Gates Vakfı Küresel Kütüphaneler Girişimi Yöneticisi Deborah Jacobs ise konuşmasında önümüzdeki dönemde belediye kütüphanelerinde görmeyi beklediği gelişmelerden bahsederken, bu konuda yaptığı gözlemler sonucunda Türkiye’nin yüksek potansiyelinin de unutulmaması gerektiğini vurguladı.


Son açılış konuşmasını gerçekleştiren Herkes için Kütüphane Projesi direktörü Prof.Dr. Mehmet Emin Küçük, Cumhuriyet tarihinde ilk kez belediye kütüphanelerine yönelik bir projenin başlatıldığını ve ilk kez bu sayıda belediye kütüphanesi çalışanın bir araya geldiğine değinerek toplantının tarihi niteliğinden söz etti.


1 Saat Kütüphane 1 Saat Bisiklet


Açılış konuşmalarının ardından, yerel kütüphane hizmetleri konusundaki yaklaşımlarından ve güçlü kütüphane anlayışına verdikleri destekten dolayı, 10 ve üzerinde kütüphane kuran belediyelere teşekkür plaketleri takdim edildi. Kurdukları kütüphanenin kullanımını özendirmek için 1 saat kütüphane kullanan okuyuculara 1 saat ücretsiz bisiklet kullanım hakkı tanıyan Tunceli Ovacık Belediyesi'ne de bu girişimci yaklaşımı nedeniyle plaket verildi.


Projenin tamamlanacağı Temmuz 2018 tarihinden itibaren, Herkes İçin Kütüphane Akademisine ev sahipliği yaparak, projenin sürdürülebilirliğine önemli katkı sağlayacak olan proje paydaşı Yakın Doğu Üniversitesi’ne de desteği ve katkısı nedeniyle teşekkür plaketi sunuldu.


Dönüşüm Heyecanı


Plaket töreninin ve açılış konferansının ardından farklı ülke temsilcileri deneyimlerini, proje grupları sunumlarını ve katılımcılar görüşlerini paylaştı. Toplantı sonunda ortaya çıkan tabloda, kütüphanecilerin iki günlük lansman sonrası başlayacak olan bu dönüşüme dair duydukları heyecan gözden kaçmadı.