AVRUPA PATENT OFİSİ (EPO) İLE ORTAK PROJE YÜRÜTÜYORUZ!

Avrupa Patent Ofisi’nin PATLIB Projesi için Türkiye’den HT-TTM Seçildi!

 

Avrupa Patent Ofisi (EPO) yeni bir proje başlatıyor. Dünya çapında birçok PATLIB üyesi arasında 14 ülkeden toplam 17 aday seçerek PATLIB Reorientation Projesini bu ülkelerin Resmi Patent Ofisleri ile işbirliği içinde yürütecek. Ana teması eğitim olan projenin amacı patent bilgi merkezlerinin hedef kitleye yüksek kalitede hizmet verebilecek yönde özellikle patent alanında geliştirilmesidir.

 

PATLIB lerin deneyim ve becerilerini arttırmaya yönelik olan bu projeyi Türkiye’yi temsilen Hacettepe Üniversitesi adına HT-TTM Patent Ofisi olarak Türk Patent ve Marka Kurumu ile birlikte yürütecek olmanın sevincini yaşıyoruz. Gerek üniversitemizde gerek bulunduğumuz bölge genelinde patent alanında daha donanımlı bir hizmet sağlamak adına bu önemli projeye seçilmiş olmaktan gurur duyuyoruz.  

 

PATLIB (PATent LIBrary), kelime anlamını patent kütüphanesinden almaktadır. Avrupa Patent Ofisi’ne (EPO) üye devletlerin ulusal patent ofisleri ve bölgesel patent bilgi merkezlerinin birleşimiyle oluşturulmuş bir yapıdır. Avrupa Patent Ofisi, Avrupa Patent Sözleşmesine (EPC) taraf 38 üye ülkenin ulusal patent ofisleri ve PATLIB’lerden oluşan 320 civarındaki birim ile bir iletişim ağı oluşturmuştur. Söz konusu ağ, bu merkezler arasında iletişimin ve işbirliğinin geliştirilmesi ve patent bilincinin sağlanması ve buna ilişkin hizmetlerin kamuya (küçük ve orta ölçekli işletmeler, özel sktör, üniversiteler vb.) sunulması amacıyla oluşturulmuştur.